چک چک یزد زیارتگاه زرتشتیان

در نوشتار قبلی به بررسی بخشی از تاریخچه چک چک یزد پرداختیم. در این نوشتار نیز ادامه متن قبلی را تقدیم شما عزیزان و همراهان همیشگی الهام۲۴ خواهیم کرد. همانگونه که گفتیم پارس بانو از کوه خواست که او را حمایت کند و در همان لحظه کوه شکاف برداشت و آن بانو را در آغوش خود کشید. مدتی پس از این اتفاق در ارتفاعات کوه آب قطره قطره جاری می شود و به همین دلیل زرتشتیان آن مکان را تقدیس می کنند و در آن معبدی می شاند و آن را چک چک نام می نهند. این معبد نماد بانوی پاکی پارس بانو می باشد و آنها بر این اعتقاد هستند که این قطرات آب اشک های پارس بانو می باشد و به همین دلیل آن را تبرک می دانند.

چک چک یزد زیارتگاه زرتشتیان

پیر سبز یا چک چک

چک چک نام دیگری نیز دارد و آن را پیر سبز هم می نامند، این زیارتگاه زرتشتیان یکی از اماکنی است که زرتشتیان اقصی نقاط دنیا برای بازدید از آن به یزد و اردکان سفر می کنند و به عنوان نماد نزدیکی ادیان و فرهنگ ها نیز از آن یاد می شود. این بنا در جاده یزد به اردکان و در فاصله ۴۰ کیلومتری اردکان قرار گرفته است. این مکان یکی از دهها زیارتگاه زرتشتیان در یزد می باشد و یزد به عنوان یکی از شهرهایی که بناهای بسیاری مربوط به زرتشتیان در آن وجود دارد شناخته می شود. از جمله وجود دخمه و آنشکده ها در استان یزد باعث شده است که گردشگران و توریست ها استقبال بسیار زیادی را از این شهر داشته باشند. هر چند زرتشتیان میان این بناها و اماکن نفاوتی قائل نمی شوند اما با توجه به شناخته تر بودن و موقعیت و شکل چک چک این بنا در نزد جهانیان شناخته تر می باشد.

چک چک یزد زیارتگاه زرتشتیان

سفر به چک چک

رفتن به این زیارتگاه اداب و رسومی دارد و برای اینکه وارد آن شوید باید به این آداب و رسوم اخترام بگذارید. نکته جالبی که می توانید در این زیارتگاه مشاهده کنید درخت چنار کهنسالی است که در داخل این بنا قرار گرفته است و تنه آن را می توانید در دهانه غار مانند بنا مشاهده کنید.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها