چک چک اردکان

یزد سال ها به عنوان یکی از مناطق امن کشور به حساب می آمده است و به همین خاطر و با توجه به قرار گرفتن در مرکز ایران از گزند حملات دشمنان در امان بوده است. الهام سیر در این نوشتار به بررسی یکی از مهم ترین آثار گردشگری استان یزد در اردکان که هنوز هم از آن استفاده می شود پرداخته است که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد. در ابتدا در مورد تاریخچه چک چک و چگونی بنیان نهادن آن خواهیم پرداخت و سپس در مورد معماری و جذابیت های این اثر مطالبی را بیان می کنیم.

چک چک اردکان

تاریخچه چک چک

در مورد قدمت چک چک گفته می شود که یزدگرد هنگامی که اوضاع ایران دچار هرج و مرج شد خانواده و اقوام خود را به دلیل اینکه یزد منطقه نسبتاً امنی در ایران بود به آنجا آورد و طبق دستورات وی شهری را در آنجا بنا کردند که استحکامات لازم را داشت و حتی گفته می شود نام یزد بازمانده از نام یزدگرد می باشد هر چند نام قدیمی یزد چیز دیگری بوده است. هم اکنون نیز برج و بارو ها و استحکاماتی در بافت تاریخی یزد و در محله بزازان دیده می شود که گفته می شود مربوط به آن زمان بوده است. خانواده یزدگرد در یزد ساکن شده و دو پسر و پنج دختر به همراه مادرشان در انجا سکنی گزیدند. بعد از اینکه خبر مرگ یزدگرد به خانواده رسید آنها تصمیم گرفتند که هر کدام به اطراف یزد رفته و در آنجا بمانند.

چک چک اردکان

سرنوشت فرزندان یزدگرد

بعد از اینکه خبر مرگ یزدگرد به خانواده رسید همانگونه که اشاره کردیم خانواده او از هم جدا شده و به اطراف یزد رفتند. برخی از آنها دستگیر و برخی دیگر در راه و یا در مقصد کشته شده و یا مردند. اما گفته می شود یکی از دختران یزدگرد به نام پارس بانو به کوهی رفته و در انجا می ماند و کسی او را پیدا نمی کند. شکاف سنگی کوه که اکنون زیارتگاه چک چک نامیده می شود را محلی می دانند که پارس بانو در آنجا بوده است. در مورد چک چک و پارس بانو گفته ها بسیار زیاد می باشد و در برخی از کتب نقل کرده اند که پارس بانو بسیار پرهیزگار و پاکدامن بوده است و در هنگام محاصره از کوه خواسته است که او را در بر گرفته و از او محافظت کند.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها