پارسه یا تخت جمشید

قدمت تاریخی شهر شیراز بر کسی پوشیده نیست به همین دلیل است که مکان های تاریخی بسیاری برای بازدید را دارا می باشد. شهری که به واسطه متولد شدن شاعران بزرگی مانند حافظ و سعدی و قرار داشتن مقبره آنان در این شهر بسیار مورد توجه گردشگران و بازدید کنندگان قرار می گیرد. شاید بتوان گفت قدیمی ترین اثر تاریخی این شهر همان دروازه قرآن معروف می باشد که مربوط به دوره دیلمیان است، اما در این متن قصد معرفی بنای تاریخی تخت جمشید را داریم. با آژانس الهام سیر همراه باشید.

پارسه یا تخت جمشید

نامگذاری یادگار جمشید

نامگذاری این مکان تاریخی قصه ای طولانی دارد، هرکسی بعد از شنیدن نام این بنا گمان می کند که این اثر تاریخی مربوط به دوره جمشید پادشاه هخامنشی می باشد. اما باستان شناسان با خواندن خطوط میخی که بر روی کتیبه حک شده است متوجه شدند که نام واقعی این بنا پارسه می باشد و مردم قدیمی به اشتباه به خاطر شباهتش به تخت جمشید که در شاهنامه از آن یاد شده آن را تخت جمشید می نامند. از نام های دیگری که به این بنا نسبت داده شده چهل منار و چهل ستون می باشد.

پارسه یا تخت جمشید

ساخت بنا

از دیگر مطالب کذبی که مدتها بعد پرده از آن برداشته شده، می توان به مراحل ساخت اولیه بنا اشاره کرد که همه گمان می کردند مانند اهرام مصر با ظلم و ستم پادشاهان به افراد تنگ دست ساخته شده است. اما لوح هایی که از همین بنا کشف شده حاکی از آن است که همه افرادی که در ساخت این بنا سهمی داشته اند در ازای کاری که انجام داده اند مزد دریافت کرده اند. در میان سازنده های این بنا کسانی از شوش، مصر، یونان، ایران و بابل حضور داشته اند. آن چیزی که امروز از تخت جمشید می بیند یک قسمت کوچک از آن همه ابهت و بزرگی می باشد که ساخته شده و با گذشت زمان از بین رفته است.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها