منار جنبان خرانق

منارجنبان ها در ایران یکی از جالب ترین و عجیب ترین سازه های معماری در قرن ها پیش می روند که کماکان سراپا بوده و مورد توجه گردشگران و توریست ها می باشد. یکی از این منار جنبان ها در استان یزد قرار گرفته است و در روستایی به نام خرانق که در میان کویر جلب توجه می کند و با آب و هوایی مساعد و طبیعت سر سبز در این نوشتار مورد توجه الهام۲۴ قرار گرفته است. منار جنبان خرانق در بخش خرانق شهرستان اردکان واقع شده است، منارجنبانی که در دوران سلجوقی ساخته شده و بسی کهنسال تر از منارجنبان اصفهان است ولی شهرتش کمتر از آن است.

منار جنبان خرانق

ساختار منارجنبان خرانق

مناره جنبان خرانق دارای سه طبقه است و در ضلع شمالی مسجد جامع خرانق بر پا شده است و قدمت آن از خود مسجد بیشتر است. این منارجنبان در قسمت بالایی اش ساختاری چوبی داشته است که بر اثر زلزله و وزش باد کج شده است و اهالی از بیم افتادن آن را بریده و پایین آورده اند. جنبیدن این مناره که به وضوح قابل مشاهده و بسیار عجیب و جالب توجه است که سال ها پیش توانسته اند چنین سازه ای را بسازند. مناره یک راه پله حلزونی دارد که شامل دو ردیف پله برای رفت و برگشت است و نظیر آن در یکی از مناره های مسجد جامع یزد به کار گرفته شده است. عرض پلکان های داخل این بنا حدود ۷۰ سانتیمتر می باشد. جوی آبی نیز از روبروی مسجد گذر می کند که این بنا را زیباتر می کند.

منار جنبان خرانق

ثبت ملی منارجنبان

منار جنبان خرانق به ثبت ملی نیز رسیده است از مرتفع‌ترین بناهای منطقه است و در گذشته از آن به عنوان برج دیده‌بانی و فانوس‌خانه استفاده می‌ کردند؛ مناره‌ای به ارتفاع ۱۵ متر از بام مسجد که از نقاط مختلف منطقه می‌ توان آن را تماشا کرد. آنچه این اثر را متفاوت کرده است حرکت کردن منارجنبان است که به راحتی با دست می‌ توان آن را تکان داد.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها