فرودگاه سنندج

در جنوب غربی شهر سنندج ، در ابتدای جاده سنندج- کرمانشاه فرودگاه سنندج واقع گردیده است. عملیات ساخت اولیه آن در سال ۱۳۴۷ آغاز و در سال ۱۳۵۰ به عنوان تنها فرودگاه عملیاتی استان کردستان و با امکانات بسیار کم شروع به کار کرد. 

در سال  ۱۳۵۰  اولین پرواز فرودگاه  توسط شرکت هواپیمایی«هما» و با هواپیمای فوکر F-27 انجام شد. پس از آن، شرکت هواپیمایی آسمان با همین نوع هواپیما با دو پرواز هفتگی، پروازهای فرودگاه را توسعه داد. با شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹، در نخستین ساعات شروع جنگ، این فرودگاه در کنار فرودگاه های دیگری همچون فرودگاه مهرآباد، کرمانشاه و… زیر بمباران نیروی هوایی عراق قرار گرفت. اگر چه به واسطه نزدیکی این فرودگاه به مرز عراق، پروازهای مسافربری آن تا پایان جنگ متوقف شد، اما این فرودگاه به منظور پشتیبانی جبهه های غرب کشور و انتقال مجروحان، به طور متوسط پذیرای ۱۰ نوبت نشست و برخاست توسط هواپیماهای باربری C-130 هرکولس ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

پس از پایان جنگ و توسعه و عملیاتی شدن فرودگاه، پروازهای سنندج با شرکت آسمان مجددا برقرار شد.

فرودگاه سنندج
فرودگاه سنندج

از سال ۱۳۷۷تا سال ۱۳۷۹، شرکت هواپیمایی«ایران ایرتور» پروازهای خود را به صورت روزانه شروع کرد، اما  بعد از سانحه هوایی حامل شهید مهندس«دادمان (سقوط در ساری با پرواز یاک ۴۰) پروازهای فرودگاه سنندج به کلی قطع شد و با پیگیری های مستمر، مجددا شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با هواپیماهای استیجاری ، پروازهای این فرودگاه را روزانه با دو نوبت آغاز نمود. متاسفانه این پروازها نیز پس از سانحه دلخراش توپولف Tu-154 در خرم آباد که به مرگ تمامی سرنشینان آن انجامید، قطع گردید. بعد از سه ماه پیگیری مقامات استان و با مساعدت ریاست سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل شرکت فرودگاههای کشور، پروازهای این فرودگاه توسط شرکت هواپیمایی آسمان با هفته ای سه پرواز با هواپیمای فوکر F-28 آغاز گردید و در ادامه بعد از تغییرات و پیگیریهای لازم هم اکنون روزانه ۴ پرواز رفت و برگشت به مقصد تهران توسط شرکت‌های هواپیمایی ماهان وشرکت هواپیمایی آسمان دایر است. قرار است به زودی پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایر نیز از فرودگاه سنندج دایر شود.هفته‌ای دو پرواز سیستمی به سلیمانیه عراق نیز دایر است.

 اطلاعات پرواز فرودگاه سنندج

اطلاعات پرواز فرودگاه سنندج    ۱۹۹

سایر تلفن های پاسخگو         ۳۳۷۷۴۰۵۱-۰۸۷  و    ۳۳۷۷۴۰۵۲-۰۸۷

آدرس فرودگاه : استان کردستان، شهر سنندج، فرودگاه سنندج

 

 

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها