فرودگاه خرم آباد

   فرودگاه خرم آباد نام فرودگاهی با کد یاتا khd و کد ایکائو oick  در جنوب شهر خرم آباد و در غرب ایران واقع شده است. 

در اواسط سال ۱۳۲۲ در زمان جنگ جهانی دوم توسط متفقین مقابل کمپ نظامی بدرآباد که مقر نیروهای رزمی و نظامی هندی، انگلیسی، آمریکایی بود، باند فرودگاه خرم‌آباد درعرض ۲۰ متر و در طول ۱۸۰۰ متر مهیا شد و فقط برای هواپیماهای نظامیان استفاده می‌شد. در آن زمان باند فرودگاه خاکی بود.

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم تا مدتی هواپیماها هفته‌ای یک بار خانواده افسران نظامی را از خرم‌آباد به تهران می‌بردند. تا اینکه شرکت ملی نفت ایران و شرکت مخابرات استان لرستان زمین فرودگاه را خریداری و بازسازی نمودند. حدود ۱۸۰۰ متر باند برای استفاده هواپیماهای پستی کوچک آسفالت گردید و یک اتاق کوچک نگهبانی و یک ساختمان کوچک برای استراحت مسافران ساخته شد. در آن زمان محمدرضا شاه جهت افتتاح خط انتقال برق به خرم‌آباد آمد و به منوچهر اقبال وزیر وقت شرکت نفت دستور داد زمین‌های اطراف فرودگاه خریداری شود و روستای میانگلال که جنب فرودگاه بود به مکان دورتری منتقل گردد.

در سال ۱۳۵۵ فرودگاه از شرکت نفت تحویل گرفته شد و در فردای روز جلسه رسماً سازمان هواپیمایی کشوری مسئولیت اداره فرودگاه را برعهده گرفت. حدود ۱۰ نفر استخدام شدند و ۲ دستگاه ماشین آتش‌نشانی تهیه شد. 

گاهی اوقات نیز ماشین آتش‌نشانی ارتش یا شهرداری کمک می‌کردند. باند آسفالت شد و ۵۰۰ متر به طول باند افزوده گردید.

 در خرداد سال ۱۳۵۵ یک دستگاه NDB و یک دستگاه رکوردر نصب شد. اولین پرواز مسافری ۶۰ نفره با حضور مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری افتتاح شد. برای بازرسی مسافران همه روزه از کلانتری مرکزی خرم‌آباد، ۱۰ نفر پلیس، یک افسر سروان و یک سرگرد به فرودگاه می‌آمدند و بعد از پرواز می‌رفتند. یک رادار فوق پیشرفته VOR/DME-D در سال ۱۳۹۲ در فرودگاه خرم‌آباد نصب شده است. در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ اولین پرواز بین‌المللی از فرودگاه خرم‌آباد به مقصد شهر نجف اشرف در کشور عراق انجام شد. در راستای توسعه شهر خرم‌آباد و فرودگاه بین‌المللی خرم‌آباد، در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ پرواز خرم‌آباد به بغداد توسط شرکت هواپیمایی تابان راه‌اندازی شد.

در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ یک فروند هواپیمای توپولف-۱۵۴ متعلق به شرکت ایران ایرتور از تهران به سمت فرودگاه خرم‌آباد حرکت کرد اما در ساعت۷ و ۱۰ دقیقه صبح هنگامی که آماده فرود در فرودگاه خرم‌آباد می‌شد دچار سانحه شده و سقوط کرد. پس از تحقیقات اولیه پرویز احمدی‌فر خلبان هواپیما مقصر سقوط شناخته شد اما شایعاتی در خصوص اصابت موشک‌های زمین به هوای پادگان امام علی سپاه پاسداران به هواپیما وجود داشت. در این حادثه تمام ۱۱۹ نفر سرنشین هواپیما کشته شدند. 

پروازهای این فرودگاه به این شرح هستند. با هواپیمایی ایران ایر به مقصد فرودگاه مهرآباد، هواپیمایی ایران ایرتور به فرودگاه مهرآباد، با هواپیمایی ماهان به فرودگاه مهرآباد، با هواپیمایی تابان به فرودگاه خلیج فارس، بغداد، هاشمی نژاد مشهد، نجف و مهرآباد.

اولین هواپیما در سال ۱۳۰۴ در این فرودگاه به زمین نشست.

در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶۰۴ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۴۳٬۳۶۱ کیلوگرم بار و ۲۰۹٬۵۹۴ نفر مسافر از طریق آن جابجا شدند. 

اطلاعات پرواز فرودگاه خرم آباد

شماره فکس :

۳۳۴۳۹۹۰۵ – ۰۶۶

تلفنخانه فرودگاه خرم آباد:

۳۳۴۳۹۹۰۱ – ۰۶۶

۳۳۴۳۹۹۰۲ – ۰۶۶

۳۳۴۷۱۰۴۱ – ۰۶۶

 

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها