شهر مکه به سمت مدرنیته

شهر مکه در نظر مسلمانان همواره به نام خانه خدا تداعی شده و یک شهر زیارتی محسوب می گردد ولی در سالیان اخیر شهر مکه فضای سنتی و تاریخی و مذهبی گذشته را ندارد و دلیل آن هم ساخت و سازها و ایجاد بناها و هتل های مُدرن بزرگ است که با تخریب بافت های قدیمی شهر ایجاد شده است. در نوشتار پیشین علاوه بر بزرگترین هتل دنیا به بررسی چند مورد دیگر از ساخت و سازهای مکه پرداختیم و کارشناسان الهام سیر در این نوشتار نیز دیگر بناها و پرژه های ساخته شده و یا در حال ساخت مکه را بررسی نموده اند.

شهر مکه به سمت مدرنیته

پروژه های ساختمانی مکه

یکی از پروژه های عظیم در شهر مکه مربوط می شود به توسعه دادن Jabal Omar که چهل برج قابل سکونت را شامل می شود و جمعیتی نزدیک به صد و هفتاد هزار نفر را در خود جای می دهد. همچنینی مکانی را برای عبادات مسلمانان در این مکان در نظر گرفته اند که حدود ۲۰۰ هزار نفر می توانند در آنجا به عبادت بپردازند. مسجد بزرگ شهر مکه نیز در حال گسترش بوده و قرار است به ظرفیت هفت میلیون نفری ارتقا پیدال کند که بیش از دو برابر ظرفیت پیشین آن است و برای اینکه مکان لازم برای انجام این پروژه وجود داشته باشد قسمت های زیادی از بافت تاریخی شهر تخریب شده است. نارضایتی مردمی که مجبور به ترک خانه های خود شده و برخی از آنها هنوز حتی غرامتی نیز نگرفته اند بسیار زیاد بوده است.

شهر مکه به سمت مدرنیته

برج پادشاهی در شهر جده

اما در صورت سفر به عربستان بازدید از پروژه برج پادشاهی را فراموش نکنید. این برج عظیم و مُدرن در شهر ساحلی جده قرار گرفته است و دویست و پنجاه طبقه در آن پیش بینی شده است. این برج با ارتفاعی بیش از یک کیلومتر می تواند در صورت اتمام رکورد بلندترین ساختمان جهان را نیز به نام خود ثبت کند. به گفته بسیاری از تاریخ شناسان مکه به پایان راه نزدیک و نزدیکتر می شود. زندگی در مکه دیگر روال سابق را نخواهدداشت و آسمان خراش های بلند تمامی شهر را فرا خواهند گرفت و آن شهر تاریخی و قدیمی در حال تبدیل شدن به یک شهر مُرن مانند منهتن می باشد.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها