شش بادگیر یزد

یکی از شهرهای مرکزی ایران که به خاطر بافت سنتی و دست نخورده مورد توجه گردشگران و توریست ها قرار می گیرد، شهر یزد می باشد. مردم این شهر توریستی دارای گویش شیرین یزدی می باشند و کسانی که به دین زرتشت اعتقاد دارند به زبان بهدینی صحبت می کنند. در این شهر به خاطر آب و هوای خشک از سبک معماری خاصی استفاده شده و وجود بادگیر های فراوان در این شهر قدیمی خودنمایی می کند. با الهام سیر همراه باشید، در متن زیر یکی از آب انبارهای معروف شهر یزد را معرفی می کنیم.

شش بادگیر یزد

معرفی ساختار بنا

این بنای قدیمی زیبایی های معماری خاص خود را دارد که هنر معماران آن زمان را به نمایش می گذارد. مردم شهر یزد به خاطر نیاز اساسی که به آب برای ادامه زندگی دارند و با توجه به کویری بودن این منطقه ارزش این نعمت الهی را به خوبی می دانند به همین دلیل آب انبارهای زیادی در این شهر ساخته شده است . برای ورود به آب انبار می توانید از دو دری که در نظر گرفته شده استفاده کنید که حدودا چهل پله را برای رسیدن به داخل باید پایین بروید. قرار گرفتن بادگیر ها بر روی محل جمع اوری آب مورد توجه قرار می گیرد که به خاطر ساخته شدن تعدادی از آنها در بازسازی های انجام شده با بادگیر های قدیمی اندکی تفاوت دارند.

شش بادگیر یزد

تاریخچه بادگیرها

تعجبی ندارد که بناهایی که در شهر یزد مورد بازدید قرار می گیرند قدمتی به بلندای تاریخ داشته باشند. از معروف ترین اب انبارهای یزد می توانیم به شش بادگیر اشاره کنیم که در دوره معاصر ساخته شده است. عده ای نیز ب این عقیده اند که قدمت بنا به دوران قاجار باز می گردد که در سال های بعد از انقلاب به خاطر اسیب هایی که به بنا وارد شده بود مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها