سفر به همدان

بنای شهر همدان را به دیاآکو پادشاه ماد (حدود ٧٠٠ سال قبل از میلاد) نسبت مـی دهنـد. هـردوت می گوید: پادشاه ماد این محل را که اکباتان و هگمتانه نامیده می شد بـه پـایتختی برگزیـد. گویـا در کتیبه تیکلات پالاسر اول (پادشاه آشور) که مربوط به به ١١ قرن قبل از میلاد اسـت، نـام آنادانـا یـا همدانا نوشته شده است. استان همدان با مساحت ٢٠ هزار و ١٧٢ کیلومتر مربـع، ٢/١ درصـد از کـل مـساحت کـشور را در برمی گیرد. استان همدان جزو استان های غربی ایران است که از شمال به استان زنجان، از جنوب به استان لرستان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به استان های کرمانشاه و کردستان محدود می شود. بلندترین نقطه استان همدان، قله الوند با ارتفاع ٣۵٧۴ متر و پست تـرین مکـان ایـن اسـتان اراضـی در کنار رود قره چای در بخش شرا و پیشخوار است.

سفر به همدان

مشخصات شهری همدان

استان همدان از نظر تقسیمات کشوری، ٨ شهرستان، ١۶ شهر، ١٨ بخش و ۶٨ دهستان دارد و مرکز آن شهر همدان اسـت. شهرسـتان های ایـن اسـتان عبارتنـد از: همـدان، نهاونـد، تویـسرکان، ملایـر، کبودرآهنگ، اسدآباد، بهار و رزن. شهرهای آن نیز: همدان، اسدآباد، بهار، قروه درجزین، کبودرآهنگ، لالجین، مریانج، سامن، نهاوند، تویسرکان، سرگان، رزن، فامنین، صالح آباد و فیروزان است. استان همدان از مناطق بادخیز کشور به شمار می آید و اغلب شهرهای اسـتان همـدان در ارتفاعـات واقع شده اند. از دیگر عوامل مؤثر در شرایط جوی این استان، یکی دوری آن از دریا و دیگری جریانهای پرفـشار هوای سرد شمالی و غربی است.

سفر به همدان

آب و هوا و اقلیم همدان

به طور کلی مناطق مرتفع استان آب و هوای سرد کوهـستانی دارد و مناطق جنوبی آن (ملایر و نهاوند) دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. گرمترین ماه های سال با حداکثر دمای ٣۵ درجه سانتی گراد، ( تیر و مرداد ) است و سردترین ماه های سال، (دی، بهمن، اسفند و گاهی فروردین) است. وزش باد در سطح استان تقریباً در تمـام ماههـای سـال ادامـه دارد . بـا توجـه بـه شـرایط اقلیمـی، مناسبترین زمان برای مسافرت به همدان، از اواخر اردیبهشت تا اواخر مهرماه است.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها