سازه ای عجیب در زنجان

هودو یا همان دودکش جن را احتمالاً در سفر به زنجان خواهید شنید و بهتر است این نام را در تور زنجان به خاطر بسپرید. این اثر جالب باستانی زنجان در نزدیکی شهری با نام ماهنشان در ۱۲۰ کیلومتری شهر زنجان واقع شده است و تا این شهر نیز حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد. دودکش جن در واقع یک پدیده طبیعی زمین شناسی می باشد که زمین شناسان به آن هودو می گویند و جذابیت ظاهری آن نیز به خاطر اشکال جالبی است که دارد و نوعی سنگ قارچ شکل به وجود آورده است و این در اثر پدیده فرسایش به وجود آمده است. در ادامه الهام۲۴ به بررسی این پیدیده طبیعی در تور زنجان خواهد پرداخت.

سازه ای عجیب در زنجان

هودوها در دنیا

شکل ظاهری هودوها در نوع خود بسیار جالب می باشد و شبیه به قارچ می باشد و یا می توانید یک مناره را تصور کنید که تکه سنگی بر بلندای آن قرار گرفته است. در کشورهای و مناطق مخالفی از دنیا می توان هودوها را مشاهده نمود ولی اکثریت آنها را می توان در آمریکا یافت. کما اینکه مشهورترین آنها نیز در برایس کنیون شهرت بسیار زیادی دارد و تصاویر آن را در هر جایی می توان یافت. در ترکیه نیز این نوع پدیده های طبیعی وجود دارند و جالب اینکه در کپه داغ مردم در این هودو ها زندگی می کنند. وجود این پدیده در ایران نیز می تواند باعث شود تور داخلی و خصوصاً تور زنجان رونق بگیرد. بنابراین می توان با اهمیت دادن به این پدیده های زیبا مسافران و گردشگران را برای سفر به این منطقه ترغیب نمود.

سازه ای عجیب در زنجان

هودوهای ایران

در ایران نیز نمونه های فراوانی از هودوها وجود دارند. روستای وردیج در نزدیکی منطقه وردآورد یکی از این مکان ها می باشد که این آثار طبیعی که به خاطر شکل و نوع فرسایش، آن‌ها را هودو می‌نامند وجود دارند همچنین در زنجان آن‌ها را دودکش جن نام گذاشته‌اند که در این خصوص دلیل مشخصی وجود ندارد و شاید به اعتقادات کهن مردم این منطقه باز می گردد. دودکش جن در حقیقت ستونی سر به فلک کشیده از جنس خاک رس فشرده است که در اثر فرسایش طولانی به این شکل در آمده است. در بالای این ستون تخته سنگی مسطح قرار دارد که ظاهری دودکش مانند به آن داده است.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها