ساختمان های قدیمی سنندج

عمارت امجد الاشراف عمارتی به سبک هنر و معماری اصفهانی ها است که در شهر کوهستانی سنندج ساخته شده است. این عمارت که دو طبقه می باشد دارای اتاق های زیادی است که به سبک هنر اصیل اصفهانی ها طراحی شده اند و هر کدام از این اتاق ها دارای سه یا پنج در هستند و پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ و قدیمی که به آن نمای سنتی ای بخشیده است و نیز دارای یک سالن خیلی بزرگ است که امروزه در این سالن سوگواری ها وعزاداری های ماه محرم انجام می شود. در اتاق های عمارت امجد الاشراف انواع طرح های گچ کاری و نقاشی به سبک اسلیمی و سبک غربی دیده می شود. جالب است بدانید که قدمت عمارت امجد الاشراف بیش از یکو نیم قرن می باشد و بارها مورد مرمت قرار گرفته است. این عمارت به دستور یکی از تجار اصفهانی در خیابان صلاح الدین ایوبی ساخته شده است. در ادامه با الهام سیر همراه باشید.

ساختمان های قدیمی سنندج

عمارت وکیل الملک

عمارت وکیل الملک یکی از قدیمی ترین عمارت هایی است که در شهر سنندج و در خیابان کشاورز واقع شده است و به دلیل قدمت زیاد آن در طول سالیان بارها مورد مرمت قرار گرفته است. این عمارت که در دوران حکومت زندیه احداث شده و متعلق به بیگ وکیل بوده است و خاندان قدرتمند وکیل سالیان سال و نسل به نسل در این عمارت زیسته اند. عمارت وکیل الملک به قدری بزرگ است که دارای حیاط های متعدد و حتی بازارچه نیز می باشد و به نوعی طراحی و معماری شده است که هنر زیبای معماری اصیل ایرانی را به تصویر بکشد. عمارت دارای ستون های بزرگ و محکم از جنس سنگ و نیز سقف شیب دار است که شبیه کلاهی بر سر عمارت دیده می شود و باعث خاص شدن این عمارت شده است.

ساختمان های قدیمی سنندج

خانه کُرد سنندج

عمارت آصف وزیری یا خانه کُرد سنندج یکی از مشهورترین عمارت های تاریخی و از آثار فرهنگی و قدیمی این شهر است که در خیابان شاپور واقع است. خانه کُرد در دوران حکومت صفویه ساخته شده است و بارها مورد مرمت قرار گرفته است. امروزه از این عمارت به عنوان موزه مردم شناسی استان کُردستان استفاده می شود و جزو آثاری است که به ثبت یونسکو رسیده است. عمارت آصف وزیری دارای حیاط های زیاد و بزرگی است که در یکی از این حیاط ها حمام بزرگ و تاریخی عمارت قرار دارد. عمارت آصف از عمارت هایی است که از نظر تاریخی و زیبایی در جلب گردشگر به سوی خود موفق بوده است.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها