دامن بندری و نقش رنگ

تور گردشگری اعم از تور داخلی و یا تور خارجی می تواند تجارب بسیار ارزنده ای را برای شما به ارمغان بیاورد. در تورهای گردشگری علاوه بر بازدید از اماکن تفریحی و تاریخی موارد دیگری نیز وجود دارد که باید در سفر های خود مورد توجه قرار دهید. یکی از مهم ترین این موارد شیوه زندگی و رسم و رسوم و غذاها و لباس های مردم محلی آن منطقه می باشد که جذابیت های بسیاری برای توریست ها دارد. در کشور ما ایران نیز با توجه به وجود فرهنگ های مختلف و نیز زبان های گوناگون در تور داخلی می توانید بر دانستنی های خود بیافزایید. در ادامه الهام سیر به بررسی لباس های بومی مردم بندر در جنوب ایران پرداخته است که دعوت میکنم ما را همراهی بفرمایید.

دامن بندری و نقش رنگ

دامن و لباس بندری

دامن به عنوان یکی از متعلقات لباس بندری مطرح می باشد و در مورد آن باید بگوییم یک پارچه متشکل از شش تیکه می باشد که بر روی دوخت ها زری دوزی مارپیچ انجام شده است. این دامن ها در زیر پیراهن های کندوره جلوه زیبایی دارند. پیراهن کندوره با یقه ای گرد که در جلو بسته می‌شود دو برش عمودی از سرشانه تا خط سینه و پایین دامن دارد که از پهلوی یقه تا درز وسط از پارچه رنگی متفاوت و برای لبه آستین نیز به صورت دو تکه از پارچه‌های دیگر استفاده می‌شود و تکمیل کنند لباس بندری می باشد. دامن نیز دارای چین های بسیار ریز بوده و در مناطق مختلف زری دوزی ها و تزئینات مختلفی روی آن انجام می شود.

دامن بندری و نقش رنگ

تنوع لباس بندری در نقاط مختف جنوب

لباس های محلی بندر عباس و هرمزگان از منطقه ای به منطق دیگر تفاوت هایی با یکدیگر دارند برای مثال در نواحی مرکزی هرمزگان مانند بنادر لنگه و خمیر و کنگ و بندر عباس لباس ها تنگ تر می شود و کوتاه تر و در نواخی دیگر تحت تأثیر لباس های عربی لباس ها گشاد تر شده و بلند تر هستند. تزئینات شلوارها و دامن نیز با توجه به سلایق مردم این مناطق تفاوت هایی دارد و حتی میزان هزینه نیز در تزدینات و جنس و کیفیت لباس محلی بندری مؤثر است. بازی رنگ ها و زیبایی و شادی بخشی رنگ های گرم و شاد مانند بنفش و سبز و سرخ و آبی در لباس های بندری جلوه گر می باشد که باعث هر چه جذاب تر شدن لباس محلی بندری می شود.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها