خانه ی نیما را نجات دهیم

در نوشتار قبلی در مورد خانه قدیمی تجریش مشهور به خانه نیما یوشیج شاعر بلند آوازه ایران مطالبی را بیان کردیم و اشاره کردیم که مالک جدید خانه با طرح شکایتی خواستار خروج آن از فهرست آثار ملی کشور شد و با موافقت دیوان عدالت اداری این کار انجام گرفت. دیوان ادالت اداری با توجه به شرعیات و در نظر نگرفتن بندهای قانونی مورد اشاره سازمان میراث فرهنگی دفاعیات این سازمان را رد کرد. با الهام۲۴ در ادامه همراه باشید.

خانه ی نیما را نجات دهیم

تخریب خانه نیما غیر قانونی است

مطابق با قوانین سازمان میراث فرهنگی ایران حتی اگر یک خانه قدیمی از لیست آثار ملی کشور خارج شود باز هم دلیل بر اجازه تخریب آن نمی باشد و مالک نمی تواند آن را تخریب کند. دلیل این کار نیز این است که چون در گذشته شخصیت مشهوری در این بنا زندگی می کرده است ارزش آن چندین برابر می باشد و مالک و خریدار جدید نمی توانند ان را تخریب کنند. اما در نهایت قانون از این بنا حمایت نکرده و مالک قصد تخریب بنا را داشت و در خال حتضر با توجه به متروکه بودن بنا محلی برای اقامت افلراد بی خانمان و معتادین شده است که به مرور خانه را تخریب کرده و با توجه به عدم حضور نگهبان مراجعه یگان های حفاظت میراث فرهنگی هم منجر به نتیجه نشده است و اجازه ورود به خانه را پیدا نکرده اند.

خانه ی نیما را نجات دهیم

تلاش برای حفظ خانه نیما

از مدت ها قبل کمپین ها و جمع هایی از شاعران و اهل قلم برای حفظ خانه نیما دست به کار شده اند و تلاش هایی را با جمع آوری امضا انجام داده اند و حتی تلاش کرده اند برای خرید خانه نیما دست به کار شده تا جلوی تخریب این بنا را بکیرند. تشکیل گروه ها و کانال هایی به نام “خانه ام ابری است” در همین راستا بوده است. همچنین برخی از نهادها و دستگاه های اجرایی نیز نامه نگاری هایی برای حفظ و مرمت خانه نیما انجام داده اند که البته تا کنون به مرحله عمل نرسیده است. آدرس خانه نیما تهران، محله تجریش ، خیابان دزاشیب، خیابان رمضانی، کوچه رهبری می باشد اما بازدید از آن در حال حاضر مقدور نیست و امیدواریم تلاش های انجام گرفته تسریع و با قدرت بیشتری پیگیری شود و از تخریلب خانه نیما یوشیج جلوگیری به عمل بیاید.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها