خانه نیما یوشیج

مگر می شود اهل شعر باشی و نیما را نشناسی و یا اصلاً ایرانی باشی و نیما را نشناسی، علی اسفندیاری که ملقب به نیما یوشیج می باشد متولد تهران نیست و در روستای یوش به دنیا آمده است و پس از اینکه به تهران مهاجرت کرد خانه ای را در این شهر خریداری کرد که اکنون از جالب ترین و البته فراموش شده ترین خانه های تهران می باشد.این خانه که در محله تجریش تهران قرار گرفته است حدود ۱۵ سال پیش در فهرست آثار ملی قرار گرفت ولی اکنون از لیست این آثار خارج شده است و به صورت رها شده در حال تخریب می باشد که جای شگفتی و تأسف دارد. خانه ای که می توان در تور تهران گردشگران داخلی زیادی را به خود جلب کند. با الهام سیر در ادامه همراه باشید تا وضعیت این خانه را بیان کنیم.

خانه نیما یوشیج

تملک نیما بر خانه

نیما یوشیج پس از اینکه به تهران آمد در کوچه فردوسی تجریش این زمین را خریداری کرد و آن را ساخت و تا انتهای عمر خود در آنجا زندگی کرد. جالب اینکه این خانه یک مشکل بزرگ داشت که برای آن در تقسیم اراضی راه خروج در نظر گرفته نشده بود و دور تا دور آن را خانه های دیگر احاطه کرده بودند که همسایه های نیما کمک کردند راه خروجی داشته باشد، معماری خانه نیز بسیار جالب توجه است و مساحتی حدود ۷۰۰ متر را شامل می شود. نکته جالب در مورد این خانه این بود که اتاق کار نیما یوشیج با اتاق پذیرایی یکسان می باشد و خانه را سقفی شیروانی محافظت می کند. اتاق های تو در تو و یک ایوان که ستون هایی مدور دارد از دیگر ویژگی های خانه نیما یوشیج می باشد.

خانه نیما یوشیج

خارج شدن خانه از لیست میراث فرهنگی

خانه نیما یوشیج بعد از مرگ وی به فروش رسید و خریدار جدید تصمیم گرفت که با تخریب آن و ساخت یک خانه جدید این اثر را محو کند. به همین دلیل به دیوان ادالت اداری شکایت کرده و اعلام کرده سندی که نشان دهد این خانه به نیما یوشیج تعلق داشته است وجود ندارد و به همین دلیل باید این خانه از لیست فهرست آثار ملی ایران خارج شود. هر چند سازمان میراث فرهنگی نهایت تلاش خود را انجام داد اما دیوان دفاعیات را نپذیرفت و اعلام کرد این اثر باید از لیست میراث فرهنگی خارج شود.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها