ثبت کلیسای وانک در یونسکو

در نوشتار پیشین در مورد اهمیت مکان های مذهبی تاریخی در گردشگری مطالبی را بیان کردیم و اشاره کردیم که هم در دنیا و هم در ایران این بناهای مذهبی تاریخی اهمیت بسیار ویژه ای دارند و سالانه تعداد زیادی بازدید کننده از این آثار دیدن می کنند. به همین دلیل ثبت این آثار در فهرست میراث یونسکو می تواند علاوه بر جلب حمایت های بین المللی برای مرمت و نگهداری از این آثار، تبلیغ و معرفی خوبی نیز برای آن آثار و دیگر جاذبه های گردشگری کشور در دنیا باشد و به همین دلیل در این نوشتار و دو نوشتار دیگر الهام سیر به بررسی این مهم در مورد کلیسای تاریخی و زیبای وانک در تور اصفهان در فهرست آثار یونسکو می پردازد.

ثبت کلیسای وانک در یونسکو

ارامنه و کلیساهای ایران

همانگونه که در بیشتر شهرهای ایران شاهد هستیم بخشی از مردم ایران از گذشته های دور مذهب و فرهنگ هایی غیر از مذهب اسلام داشته و زرتشت و ارامنه و دیگر اقوام و مذاهب در بخش های مختلفی از ایران حضور داشته اند و به تبع در تاریخ این مرز و بوم نیز نقش انکار ناپذیری داشته اند. در ماه های اخیر کارهای ارزشمندی را شاهد بوده ایم که نمونه آن برپایی نمایشگاه هایی برای معرفی آثار ارامنه بوده است و با توجه به وجود سه اثر ثبت شده جهانی در ایران از ارامنه کشور و تلاش برای ثبت کلیسای وانک به عنوان چهارمین کلیسا اهمیت ارامنه در تاریخ ایران قابل لمس و درک می باشد.

ثبت کلیسای وانک در یونسکو

روند ثبت جهانی کلیسای وانک

با توجه به ظرفیت های بالای ایران در بخش گردشگری توجه به کلیسای وانک و ثبت آن در میراث یونسکو می تواند گام مهمی در ثبت سایر آثار ایران باشد که می تواند معرفی بهتری را از ایران برای توریست ها داشته باشد. برای این مهم گام هایی برداشته شده است و مذاکرات مختلفی با کارشناسان یونسکو صورت گرفته است و همچنینی همکاری های مختلفی با کشور ارمنستان نیز در حال انجام است تا بتوان با توافقات دو جانبه با توجه به نزدیکی و پیشینه مشترک تاریخی ایران و ارمنستان از ظرفیت های ایجاد شده استفاده کرد. در نهایت کلیسای وانک اصفهان هر چند هم اکنون نیز شهرت کافی دارد ولی با توجه به ظرفیتی که دارد می تواند تعداد بیشتری بازدید کننده را به اصفهان بکشاند.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها