برج خاموش یزد

یکی از شهرهای تاریخی ایران که قدمتی طولانی دارد، شهر یزد در مرکز این کشور می باشد. قدمت این بنا به دوران مادها باز می گردد ولی بنای اصلی یزد کنونی به دست یزد گرد سوم پادشاه ساسانی تاسیس شده است. معمعاری ویژه ای که در ساخت خانه های این شهر به کار رفته است باعث شده تا به او لقب عروس کویر داده شود. آژانس هواپیمایی الهام سیر در ادامه به معرفی این برج می پردازد. این شهر مرکزی ایران به خاطر وجود بادگیرها به شهری به همین نام هم شهر دارد. اثر تاریخی که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم دخه زرتشتیان می باشد.

برج خاموش یزد

موقعیت جغرافیایی برج سکوت

این اثر تاریخی در داخل شهر شیراز و در نزدیکی صفائیه واقع شده است که برای بازدید از آن باید از یک کوه رسوبی که ارتفاع زیادی دارد بالا بروید تا بتوانید از این دو عمارت میان تهی دیدن نمائید. قدمت این بنای مربوط به دوران قاجار می باشد و به اسم های مانکجی هاتریا و دخمه گلستان شناخته می شوند. در قسمت شمالی این کوه رسوبی عمارت دیگری می بنید که برای گذرندان اوقات فراغت و خوش گذرانی مهیا شده و مصالح به کار رفته در این بناها آجر و سنگ می باشد و در دوران صفویه ساخته شده است.

برج خاموش یزد

ساختار بنا

دو عمارتی که در این بنا واقع شده است دارای ارتفاع متفاوت می باشد و گفته می شود جسد انسان ها را بر بالای آنها قرار می داند تا خوراک پرنده ها شوند و سپس استخوان ها را جمع آوری می کردند و در چاه ها می ریختند تا با این کار از آلودگی زمین جلوگیری کنند، این چاه معروف به استودان شهرت دارد. از زیبایی ها داخلی دخمه ها می توانید به پوشیده شدن قسمت داخلی با سنگ های بزرگ اشاره کنیم. در واقع استفاده از مصالحی مانند خشت خام و گچ مانع پخش شدن آلودگی اجساد به خارج از بنا می گردد.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها