آثار باستانی شهر سوخته

شهر سوخته به عنوان یکی آثار باستانی و گردشگری ایران با قدمت تاریخی خود همواره مورد توجه بوده است. این بنای اصیل که نمایانگر تاریخ و تمدن اصیل ایران است با معماری خاص و آثار باستانی که در آن یافته شده است می تواند سالانه تعداد زیادی دانشمند و گردشگر را به خود جلب کند. شهر سوخته با استفاده از خشت های خام و گلی ساخته شده است. آنگونه که مشخص است از حصیر برای پوشاندن سقف های منازل استفاده می کرده اند. همچنین در مرکز این منازل یک اجاق مرکزی وجود داشته است که وظیفه تأمین گرما را بر عهده داشته است. در ادامه الهام۲۴ به بررسی این اثر تاریخی خواهد پرداخت.

آثار باستانی شهر سوخته

کشفیات شهر سوخته

یکی از اولین کشفیات شهر سوخته قبر ها بوده است که سال ها پیش اولین قبر کشف شده است. گورهایی که با استفاده از خشت خام همانند خانه های آنها ساخته شده است. انواع قبرها در شهر سوخته می توان مشاهده کرد که همه آنها را در سه بخش تقسیم می کنند. اما با اهمیت ترین این انواع قبرهای چاله ای ساده بوده است که به همراه مرده های اشیاء و غذا را دفن می کرده اند که نشان دهنده اعتقاد به زندگی پس از مرگ در میان آنها می باشد. قبر دیگری که در میان قبرها می توان یافت به قبرهای با دیواری دو قسمتی مشهور است و نوع سوم نیز قبرهای خانوادگی می باشد که در نوع خود جالب است.

آثار باستانی شهر سوخته

عجایب شهر سوخته

با توجه به وسعتی که شهر سوخته دارد باعث شده است تا از این شهر به عنوان یکی از بزرگ ترین و مدرن ترین شهرهای زمان خود نه تنها در ایران بلکه در در منطقه یاد کنند، همچنین یافتن آثار و شواهدی که نشان دهنده پیشرفت علوم و فنون در این شهر بوده است تعجب باستان شناسان را بر انگیخته است. به عنوان مثال انجام جراحی مغز در این این شهر، وجود صنعت های مختلفی مانند تولید کفش و انیمیشن و استفاده از شتر در این شهر بسیار عجیب است. کشف خط کش و بازی هایی سبیه به شطرنج و سیسام آبرسانی و دفع فاضلاب با استفاده از لوله های سفالی و پارچه ها و صنایعی که نمونه آن قبلا در هیج جا دیده نشده بود از دیگر عجایب این شهر باستانی می باشند.

چند خطی از الهام سیر

الهام سیر مجری برگزاری تور های تفریحی و گردشگری در داخل ایران و خارج از ایران، بلیط چارتر تور داخلی و تور خارجی تور استانبول تور آنتالیا و تور تفلیس

شما میتوانید برای اطلاعات پرواز و خرید بلیط هواپیما از آدرس charter.elham24.net استفاده نمایید

آخرین دیدگاه‌ها